Téměř bezpracné kompostování. Znáte vermikompostér?

Moje první pokusy o kompostování… no, řekněme, že nešly úplně podle plánu. Myslela jsem si, že to nebude taková věda – prostě hodíte veškerý zelený odpad na hromadu, a za nějaký čas by z toho měl vzniknout krásný kompost. Místo očekávaného bohatého humusu jsem však čelila bažinaté hromadě, která velmi zapáchala a nešlo do ní zarýt ani rýčem. Vypadala jako cokoli, jen ne jako slibný začátek zahrádkářského úspěchu. Ale pak přišel zlom.

Příchod žížal

Když jsem si nastudovala, jak správně kompostovat, a zjistila, že k zelené složce musím přidat ještě „hnědou“ složku v poměru 1:24, aby mi vznikl ten krásný humus. Rozhodla jsem se stejně nezabývat s pracným přehazováním kompostu. A tak mě zaujal článek o kompostovacích žížalách.

Jenže všechny rady na vermikompost naznačovaly, že se žížaly chovají doma, a občas pak nastane problém s hmyzem.

Přechod na vermikompostování: AHA momenty

Po několika neúspěšných pokusech a mnoha hodinách strávených výzkumem jsem objevila, že se dá vermikompostovat i venku. A zde nastaly mé AHA momenty:

  • Snadnost procesu: Zjistila jsem, že kompostování s žížalami je opravdu snadné. Není potřeba se nadřít – žížaly odvedou většinu práce za vás.
  • Celoroční možnost: Dokonce i v chladnějších měsících můžete vermikompostovat venku. Stačí jen správně izolovat kompostér a zajistit, aby žížaly měly dostatek materiálu k přežití.
  • Rychlé výsledky: Na rozdíl od tradičního kompostování, kde můžete čekat na hotový kompost až několik let, s vermikompostováním můžete mít kvalitní humus již za 1 rok.

Jak jsem postavila svůj vermikompostér

Inspirací mi byly obyčejné palety. Přeměnila jsem je na dva kompostovací boxy s vyndavacími dvířky pro snazší přístup. Na dno jsem dala kartonové krabice, které slouží žížalám jako základní ubikace. Poté jsem vložila násadu kalifornských žížal a přidala vrstvu koňského slamnatého hnoje. Pak už stačilo jen přidávat kuchyňský a zahradní odpad.

Systém s dvěma boxy se ukázal jako pravý poklad. Jeden box se naplní, zatímco druhý odpočívá a umožňuje žížalám dokončit svou práci.

Každé jaro přenesu hotový kompost do zahrady a připravím „odpočívající“ box na novou sezónu: přidám trochu kartonu, koňského slamnatého hnoje a ložisko žížal z vedlejšího boxu. Pracující box jen přikryji listím, abych zabránila vysychání nebo mrazu. A pak? Žížaláci se postarají o zbytek.

Konkrétní rady, tipy a doporučení

  • Výběr žížal: Kalifornské žížaly jsou pro tento účel nejlepší. Jsou efektivní a rychle zpracovávají odpad. Dají se snadno sehnat přes inzerát nebo přímo na stránkách chovatelů kalifornských žížal.
  • Umístění kompostéru: Vyberte místo, které je ve stínu, aby se v létě příliš nezahřívalo – vysoké teploty by žížaly nemusely přežít. Použití kartonu na stěny boxů může pomoci snížit vysychání a vysokým teplotám uvnitř kompostéru.
  • Dva kompostéry vedle sebe: Žížaly pak mohou přelézat z jednoho do druhého, což nám usnadňuje práci s přesíváním kompostu. Prostě geniální!
  • Izolace na zimu: Přikryjte kompostér v zimě jakýmkoliv listím nebo slámou, aby se udržela tepelná izolace. Žížaly, když mrzne, zalezou hlouběji do kompostu a snadno tak přečkají zimu.
  • Pravidelné přidávání materiálu: Nenechávejte žížaly hladovět. Pokud nestíháte vyrábět kuchyňský odpad, poproste souseda, jestli vám nedá třeba čerstvě posekanou trávu. Tu je potřeba dávat po menších vrstvách, aby se tolik nezahřívala. I tak je vhodné občas přidat „hnědý“ odpad pro optimální kompostování.

Proměňte odpad v zahradní zlato

Vermikompostování mi umožnilo přeměnit každodenní odpad na něco cenného – bohatý humus, který podporuje růst a zdraví mé zahrady. Tento proces mi nejen ukázal cestu k udržitelnějšímu životu, ale také přinesl radost z pozorování, jak se z přírodního cyklu stává něco užitečného. Mé děti žížalky milují, rádi je zkoumají a také s nadšením vynášejí kuchyňský odpad 😊

přeměňující se organický odpad na humus

Vyzkoušejte to sami!

Pokud stojíte na prahu svého kompostovacího dobrodružství, nebojte se pustit do vermikompostování. Je to snadné, zábavné a ohromně uspokojivé. Tak co, pustíte se do toho? A kdo ví, možná za rok budete mít i vy svůj vlastní zahradní poklad. Nebojte se experimentovat a být kreativní. Vaše zahrada vám poděkuje – a vaše žížaly taky. Začněte dnes a připravte se na to, že vaše zahrada ožije jako nikdy předtím!

,,Jsem nadšenec do přírodních zahrad a pomáhám proměnit obyčejné zahrady v krásné a jedlé oázy – bez zbytečné námahy, chemie a vysokých nákladů.“ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *