Zasít mrkev a petržel teď v zimě? Proč ne?

Přiznám se – na výsev mrkve si vzpomenu většinou až v dubnu, kdy už jarní sluníčko hřeje a ptáci zpívají. Vyseju mrkev, petržel a sklízím až v srpnu. Kdybych ale myslela dopředu už teď v prosinci, mohla bych se na jaře věnovat jiným aktivitám. Tak proč to nezkusit právě teď?

Vysévat mrkev v zimě?

Ano, teď v zimě! Možná to zní bláznivě, ale výsev mrkve a petržele v zimě je skvělý způsob, jak si prodloužit sezónu, ušetřit si práci na jaře a těšit se na časnou sklizeň. Semínka se přes zimu zbaví inhibičních látek a díky sněhu mají dostatek vláhy, takže není třeba zalévat. Navíc jsou rostliny odolnější vůči škůdcům, kteří se v zimě a na jaře nevyskytují.

Jak na to? Postup krok za krokem

Správné načasování je klíčové. Pokud chcete mrkev sklízet brzy, musíte ji vyset ještě teď v zimě, klidně v půlce prosince. Samozřejmě nesmí mrznout. Postupujte podle následujících kroků:

Příprava záhonu

  • Najděte si slunečné místo, kde během zimy moc nefouká.
  • Půdu lehce nakypřete motyčkou, aby byla kyprá a bez hrud.
  • Vyberte záhon bez kamenů a s lehkou půdou, aby mohly kořeny mrkve dobře růst. Pokud mrkev narazí na kámen nebo ztvrdlou zem, kořen se začne kroutit.
  • Použijte záhony II. a III. tratě, tedy ty, které nejsou letos hnojené, protože mrkev a nemá ráda vyhnojenou půdu – může pak praskat a větvit se.

Tip: Pro snadnější výsev si udělejte mělkou rýhu a smíchejte semínka s pískem v poměru 1:2. Díky tomu nebude výsadba příliš hustá a nebudete muset tolik protrhávat.

Výběr správné odrůdy

  • Použijte rané odrůdy mrkve a petržele.
  • Rané odrůdy mají kratší vegetační dobu, takže je sklidíte ještě před létem, a tím zabráníte vybíhání do květu.

Tip: Existují také odrůdy s krátkým kořenem, které jsou vhodné pro ty, kdo mají kamenitou nebo těžší půdu. Tyto odrůdy se méně větví a nebudou tak náchylné k deformacím.

Mulčujte

  • Po vysévání semena přikryjte lehkou vrstvou mulče. Použít můžete posekanou trávu (měla by být lehce proschlá), nebo listí.
  • Mulč pomáhá udržovat vlhkost, chrání půdu a brání růstu plevele.

Tip: Mulčování posekanou trávou je skvělý způsob, jak využít trávu, která by jinak šla na kompost. Nechte ji však před použitím proschnout, aby nepřispívala k hnilobě.

Trpělivost

  • Klíčení může trvat déle kvůli nižším teplotám.
  • Jakmile jaro zaklepe na dveře a slunce začne hřát, mrkev začne pomalu vykukovat.

Tip: Nezoufejte, pokud klíčení trvá déle. Jakmile se oteplí, růst se zrychlí.

Proč to nezkusit?

Já vím, ono se to nezdá – zahradničit v prosinci? Ale právě teď můžete dát záhonu přednost. Pokud vysejete mrkev a petržel v zimě, máte na jaře ušetřenou práci a velkou šanci sklízet rychleji, dříve než ostatní. A co je lepší než vidět, jak vaše vlastní mrkev začíná rašit, když se vše teprve probouzí?

Vyzkoušejte to letos se mnou. Možná budete překvapeni, jak je to jednoduché. A ta radost z prvních sklizených slaďoučkých mrkví? Nepopsatelná!

Tak co myslíte? Dáte se do toho letos taky? Zima nemusí být jen obdobím odpočinku, ale i tajným začátkem něčeho nového. Pro více nápadů a inspiraci se můžete přidat do Facebookové skupiny, kde sdílím další tipy a triky. https://www.facebook.com/groups/jedlautulnazaharada

,,Jsem nadšenec do přírodních zahrad a pomáhám proměnit obyčejné zahrady v krásné a jedlé oázy – bez zbytečné námahy, chemie a vysokých nákladů.“ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *