10 OPRAVDU nenáročných trvalek na slunce i do stínu, které sluší každé zahradě

Když jsem s vlastní zahradou začínala, často jsem se nechala okouzlit krásou rostlin v zahradnictví. Po zimě plné šedi jsem s nadšením dávala do košíku všechno, co mě oslovilo. Až u pokladny jsem si uvědomila, kolik to vlastně stojí. Doma jsem pak přemýšlela, kam všechny ty rostliny umístit. Některé zůstaly v květináčích příliš dlouho a nakonec uhynuly, jiné nezvládly podmínky záhonu, protože jsem jim nevybrala vhodné stanoviště.

,,Znáte to taky?´´

A právě tehdy jsem si uvědomila, že zahradničení není jen o krásných rostlinách, ale také o plánování a porozumění jejich potřebám, což mi pomohlo dosáhnout lepších výsledků a vytvořit harmonickou zahradu. Přesto se někdy nechám unést. 🤣 Dávám si však větší pozor a snažím se vybírat rostliny, které dokonale ladí s podmínkami mé zahrady.

V tomto článku vám představím 10 trvalek, které jsou nejen krásné a nenáročné, ale také vhodné pro různá stanoviště. Dozvíte se, jaké podmínky potřebují, a získáte tipy, jak je co nejlépe začlenit do vaší zahrady.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Tato vytrvalá kráska rozzáří vaši zahradu svými fialovými květy, které kvetou od července do září. Miluje slunce a dobře odvodněnou půdu. Vynikne ve společnosti třapatky zářivé, perovskie nebo hvězdnic. Třapatka nachová láká mnoho opylovačů, jako jsou včely a motýli, a má také léčivé účinky – používá se na podporu imunity. V zimě je zajímavá díky suchým květenstvím.

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Ideální volba pro slunná stanoviště. Má sytě žluté květy s tmavým středem, které kvetou od srpna do října a přitáhnou pozornost. Třapatka zářivá láká mnoho opylovačů, jako jsou včely a motýli. Hodí se do smíšených záhonů s rozchodníkem nebo šalvějí. V zimě působí velmi dekorativně.

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile)

Nenáročná rostlina, která zvládá i velké sucho. Jeho růžové květy kvetou od srpna do října. Je ideální do smíšených trvalkových záhonů, skalek nebo jako solitérní rostlina. Vyniká svým vzhledem i v zimě, kdy zdobí zahradu svými zaschlými květy. Láká motýly a včely, květiny jsou vhodné

k řezu.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj je vděčná trvalka, která se hodí na slunce a vyžaduje dobře odvodněnou půdu, ale snese i sušší podmínky. Kvete od června do srpna a její fialové klasy květů působí velmi elegantně. Patří mezi významné medonosné rostliny. Krásně vynikne vedle třapatky nebo denivky.

Denivka (Hemerocallis)

Denivky jsou skvělou volbou pro začátečníky. Denivkám se daří na slunných nebo polostinných stanovištích ve vlhkých, dobře odvodněných a lehce propustných půdách. Kvete od června do srpna v mnoha barvách, přičemž její květy jsou jedlé a výborné. Dají se kombinovat s třapatkami a okrasnými trávami.

Hvězdnice (Aster)

Tyto podzimní krásky rozzáří vaši zahradu od září do října, kdy jiné rostliny odkvétají. Hvězdnice preferují hluboké, živné a dobře propustné půdy s mírně kyselým pH. Nejvíce jim vyhovují slunná nebo polostinná stanoviště s mírně vlhkou půdou, ale zvládají i občasné přísušky. Láká mnoho opylovačů. Hezká kombinace je s třapatkou zářivou a rozchodníkem nachovým.

Bergenie (Bergenia)

Prospívá v běžně vlhké půdě, ale neměla by být trvale zamokřená. Dobře snáší jak slunná, tak polostinná stanoviště. Je atraktivní po celou sezónu. Kvete od března do dubna a její velké zelené listy dodávají záhonu strukturu i během zimy, kdy často zčervenají. Dá se kombinovat s pivoňkami a kapradinami.

Dlužicha (Heuchera)

Dlužichy jsou atraktivní díky svým barevným listům, které mohou být zelené, červené či stříbrné, a zachovávají svůj efekt i v zimě. Jsou ideální do polostínu a hodí se k denivkám nebo bergenii. Dlužicha snese i slunečná místa, ale při dlouhodobém úpalu může vadnout. Nejvíce ji vyhovuje vlhká, humózní a kyprá půda. Kvete od června do července.

Bohyška (Hosta)

Bohyšky s jejich velkými listy jsou ideální do stínu nebo polostínu. Kvete od června do srpna a dobře se kombinují s čechravou a cibulovinami, které kvetou na jaře, jako jsou tulipány a hyacinty. Nejlépe prospívají v humózní a propustné půdě, která je stále trochu vlhká, ale ne zamokřená. Na zimu listy zasychají, ale na jaře znovu rychle obrazí. Jsou ideální jako okrasná trvalka pro okraje záhonů, okolí cest a jezírek.

Čechrava (Astilbe)

Čechrava miluje vlhká a stinná místa. Kvete od června do srpna a její jemně zpeřené listy a vzdušná květenství v pastelových odstínech růžové, bílé nebo fialové dodávají zahradě eleganci. Jsou hezké i po odkvětu díky svým dekorativním listům. Skvěle ladí s bergenii a bohyškami.

Závěr

Vyberte si některé z těchto trvalek, které vás zaujaly a které splňují aktuální podmínky vašeho stanoviště. Až půjdete do zahradnictví, zaměřte se právě na ně. Nezapomínejte, že existuje mnoho kultivarů těchto trvalek, takže je opravdu z čeho vybírat.

💡Tip na závěr: Při nákupu vybírejte alespoň tři kusy od každé trvalky. Jedině tak jejich krása vynikne naplno a bude působit harmonicky¨.

„Zahradničení může být nejen způsobem, jak si zkrášlit domov, ale také příležitost strávit čas s dětmi a vytvořit společně něco krásného. Vyberte si nenáročné trvalky, zapojte své nejmenší do sázení a sledujte, jak se zahrada stává oázou pro celou rodinu.“

Představte si, jak váš záhon rozzáří krásné a nenáročné trvalky, které přitahují pohledy kolemjdoucích a opylovače. Pokud chcete mít jasno v tom, jak tyto trvalky správně zkombinovat, stáhněte si můj eBook ZDARMA, kde najdete hotové návrhy záhonů na 3 různá stanoviště a mnoho dalších užitečných rad. Odkaz na stažení najdete ZDE.

,,Jsem nadšenec do přírodních zahrad a pomáhám proměnit obyčejné zahrady v krásné a jedlé oázy – bez zbytečné námahy, chemie a vysokých nákladů.“ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *