Je čas na výsev rajčat!

🍅 Březen je tady, a s ním i ideální čas pro všechny zahradnické nadšence začít s přípravou na novou sezónu. Jednou z nejpopulárnějších a zároveň nejvděčnějších plodin, které můžete začít pěstovat právě teď, jsou rajčata. 🍅

Nejlepší čas na výsev je od půlky března do půlky dubna.


Pěstování rajčat od semínka je velmi jednoduché. Dnes se podělíme o několik tipů, jak na to, aby vaše rajčata byla nejen bohatá na úrodu, ale i plná chuti.

Vyberte správná semínka

Než začnete, důležitým krokem je výběr správného druhu semínek. Na trhu je nespočet odrůd rajčat, od cherry rajčat až po ty velkoplodé. Dále také zkontrolujte, zda jsou rajčata tyčková nebo keříčková.


🌱 Tip: Semínka namočte den předem do studeného výluhu z heřmánku. Zvýšíte tím odolnost rostlin proti houbovým a plísňovým chorobám.

Kvalitní substrát:

Doporučuji zakoupit kvalitní substrát pro výsev rostlin se supresivním účinkem. Tímto předejdete zklamání z napadení vyklíčených rostlinek houbovými chorobami.

🌱 Tip: Naplněné květináčky substrátem, nechte chvíli v naplněné misce s vodou. Substrát nasákne optimální množství vody.

Vysetí semínek:


Semínka vysejte maximálně do hloubky 0,5 cm. Než semínka zahrnete, lehce je namočte rozprašovačem. Dbejte na to, aby byla země vlhká, ale ne přemokřená. VŽDY OZNAČTE KVĚTINÁČKY PŘÍSLUŠNOU ODRŮDOU!

Správné umístění:


Semínka na klíčení potřebují teplo, doporučuji je dát někam k radiátoru a kontrolovat vlhkost půdy. Jakmile mladé sazeničky vyklíčí, umístěte je na chladnější místo (15–20 °C) s dostatkem světla. Ideálně na parapet jižního okna. Pokud takové místo nemáte, zvažte použití umělého osvětlení.

🌱 Tip: Přikryjte výsevní misky například děravým igelitovým sáčkem. Udržíte tak lépe vlhkost substrátu.
Péče o Sazenice

Odrůda Dívčí prs


Během růstu sazenic je důležité je pravidelně rosit a zajistit jim dostatek světla. Jakmile sazenice vytvoří první pár pravých lístků (což jsou až ty dva další – ty první se nazývají, děložní“) je čas je přesadit samostatně do květináčky. Na to už použije klasický substrát nebo kompost smíchání s hlínou a pískem.

🌱 Tip: Udělejte si z kousku kartonu a alobalu, zrcadlo´´. To pak umístěte za sazeničky. Lépe odráží světlo a rostlinky se vám nebudou tak vytahovat.

Alobal pomáhá odrážet světlo

Přesazení do Zahrady

Než sazeničky dáte do zahrady je potřeba je začít postupně otužovat. Ideální, když máte skleník nebo pařník. Při vhodném počasí je tam můžete dát již v dubnu. Dávejte je tam vždy jen na pár hodin denně, a ne na přímo sluníčko. Pokud by mělo mrznout, určitě je schovejte do chladnější místnosti.
Pokud skleník nemáte postupujte stejně jen až budou teploty příznivější.
Před přesazením do zahrady nebo do větších květináčů, nezapomeňte půdu řádně připravit. Rajčata milují slunce a teplé, dobře odvodněné půdy bohaté na živiny. Vyberte místo, kde budou mít rajčata dostatek prostoru pro růst a kde budou chráněna před silným větrem.
Vzdálenost mezi sazeničkami vždy odpovídá odrůdě. Je důležité tuto vzdálenost dodržet.

🌱 Tip: Sázejte rajčata až po děložní lístky. Do vytvořené sazební jamky je dávejte na šikmo. Podpoříte tím tvorbu kořenů.


A pokud jste si správně označili květináčky, tak víte, jestli k dané odrůdě dát tyčku. 😝( tyčkové rajče – najdete vždy na obalu). Tyč umístěte jako první, abyste si případně nepoškodily kořínky mladé sazeničky. Po výsadbě sazeničku k opoře přivažte.


Sledujte mě pro další tipy a triky, jak na zahradničení. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, věřím, že pěstování vlastních rajčat přinese radost a spokojenost do vašeho života. Pusťte se do toho se mnou a užijte si úrodu, která je plodem vaší práce a péče. 🍅

,,Jsem nadšenec do přírodních zahrad a pomáhám proměnit obyčejné zahrady v krásné a jedlé oázy – bez zbytečné námahy, chemie a vysokých nákladů.“ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *